Logowanie do Strefy Studenta

O projekcie

 

Z przyjemnością informujemy, że rozpoczęliśmy realizację projektu  „PRAKTYKA DLA INFORMATYKA” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt realizowany jest w ramach Programu  Operacyjnego Kapitał Ludzki, Podziałanie 4.1.2 -Zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy.

Celem ogólnym projektu jest zwiększenie atrakcyjności studiów oraz jakości  kształcenia na kierunku „informatyka” na poziomie studiów inżynierskich  w Społecznej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi poprzez lepsze dostosowanie metod i form nauczania studentów oraz kształtowanie praktycznego profilu studiów odpowiadającego potrzebom gospodarki opartej na wiedzy.

W projekcie „PRAKTYKA DLA INFORMATYKA” mogą uczestniczyć Studenci studiów stacjonarnych kierunku „informatyka” Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi. Warunkiem udziału w projekcie jest złożenie deklaracji uczestnictwa oraz zgody na przetwarzanie danych osobowych.

 

Działania realizowane w ramach projektu „PRAKTYKA DLA INFORMATYKA”


1. Zajęcia wyrównawcze i dodatkowe

 W roku akademickim 2011/2012 będą organizowane zajęcia wyrównawcze dla 150 Uczestników projektu przyjętych na pierwszy rok studiów w SWSPiZ,  natomiast zajęciami dodatkowymi zostaną objęci wszyscy Studenci począwszy od drugiego semestru studiów, tj. 300 Uczestników projektu.

2.  Doradztwo zawodowe

Z pomocy doradcy zawodowego skorzysta 130 Uczestników projektu. Dla każdej osoby przewidziano minimum 3 godziny doradztwa  pomagającego w budowaniu ścieżki kariery zawodowej i dopasowaniu przedsiębiorstwa do odbycia stażu przez Uczestnika projektu zgodnie z jego zainteresowaniami zawodowymi i planowaną specjalizacją.

3. Staż

Płatne staże zawodowe będą realizowane od drugiego do szóstego semestru. Przewidziano 200 godzin stażu na osobę w przedsiębiorstwach posiadających dział IT dla najlepszych 100 Uczestników projektu rekomendowanych przez doradcę zawodowego.

4. Stypendia

Stypendia motywujące dla najlepszych Studentów otrzyma 150 Uczestników projektu, którzy otrzymali najwyższe oceny w nauce w danym semestrze, z wyjątkiem Studentów przyjętych na I rok studiów, dla których średnia ocen zostanie wyliczona na podstawie wyników uzyskanych na maturze. 

5. Wzmocnienie współpracy z przedsiębiorstwami
  • Organizowanie dla 150 studentów czwartego i piątego semestru zajęć warsztatowych, w wybranych przedsiębiorstwach po 30 godzin w grupach około 10 osobowych.
  • Realizowanie projektu „Praca na zamówienie” poprzez dopasowanie tematów prac dyplomowych do zapotrzebowania przedsiębiorstw. W drodze konkursu zostaną wybrane dwie najlepsze prace, które zostaną nagrodzone.
  • Prowadzenie internetowego forum współpracy pomiędzy studentami, a przedsiębiorstwami ułatwiającym wymianę doświadczeń i realizację wspólnych projektów.
  • Organizowanie dla wszystkich studentów II i III roku studiów jednodniowych wizyt studyjnych w przedsiębiorstwach.
  • Dostosowanie działalności kół naukowych do współpracy z przedsiębiorstwami.
  • Organizowanie konferencji z udziałem przedsiębiorców w celu zaangażowania ich w proces dydaktyczny.

 

Korzyści z udziału w projekcie „PRAKTYKA DLA INFORMATYKA”

Dzięki udziałowi w projekcie Uczestnicy projektu będą mieli możliwość poszerzenia wiedzy i umiejętności dzięki dopasowaniu programu nauczania informatyki w SWSPiZ  do wymogów rynku pracy przez wprowadzenie zajęć wyrównawczych oraz zajęć dodatkowych dotychczas nieprzewidzianych programem studiów.

Wsparcie doradcy zawodowego i uczestnictwo w płatnych stażach w działach IT wybranych przedsiębiorstw ułatwi Studentom wybór przyszłej specjalizacji zawodowej oraz nawiązanie kontaktów z potencjalnymi przyszłymi pracodawcami.

Otrzymane stypendia motywacyjne będą wsparciem finansowym dla najlepszych studentów.

Dzięki nawiązanej trwałej i partnerskiej współpracy SWSPiZ ze sferą przedsiębiorczości i biznesu poprzez zaangażowanie pracodawców do współpracy w tworzeniu dodatkowych ofert dla Studentów, Uczestnicy projektu otrzymają możliwość usystematyzowania zdobytej wiedzy i umiejętności pod kątem przydatności dla przyszłej kariery zawodowej. Oferta współpracy Uczelni z przedsiębiorcami obejmuje:
  • organizację dla Studentów warsztatów oraz wizyt studyjnych w wybranych przedsiębiorstwach,
  • spotkania informacyjne Ekspertów z przedsiębiorstw ze Studentami na temat preferowanego przez przedsiębiorstwa zakresu tematycznego prac dyplomowych,
  • wymianę doświadczeń na forum internetowym pomiędzy Studentami a przedsiębiorstwami oraz prowadzenie wspólnych przedsięwzięć, np. projektów, publikacji,
  • wsparcie Ekspertów przedsiębiorstw dla kół naukowych poprzez nadanie działalności kół naukowych praktycznego charakteru dzięki podejmowaniu tematów badawczych wynikających z potrzeb firm.